Nasi wykładowcy to najwyższej klasy specjaliści, aktywnie pracujący w zawodzie, pokażą wszystko, czego potrzebuje zoofizjoterapeuta, by móc świadomie, profesjonalnie i w sposób holistyczny podchodzić do pacjentów.
Inż. Justyna Kalbarczyk to czynnie pracująca w zawodzie zoofizjoterapeutka. Praktykowała w Polsce, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Danii i Finlandii. Zajmuje się końmi sportowymi, zwierzętami po urazach, pacjentami z problemami fizycznymi i neurologicznymi. Wzywana jest do ciężkich przypadków – od ostrych kolek po pęknięcia kręgów. Do leczenia podchodzi w sposób holistyczny, korzystając ze swojego doświadczenia jeździeckiego, praktyki oraz edukacji. W swojej pracy stosuje kinesiotaping, suche igłowanie, fizykoterapię, terapię manualną, manipulacje powięziowe i stawowe (stecco, myofascial Kinetic Lines). Na jej filozofię pracy wpłynęli m.in. Tove Due, Tuulia Luomala, Mika Pihlman, Vibeke Sødring Elbrønd i Rikke M. Schult.
Ukończyła technikum hodowli koni oraz technikum weterynaryjne. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (kierunek zootechnika o specjalizacji profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni). Studiowała również na Politechnice w Walencji na kierunku Ingeniería Agroalimentaria y del Medio Rural.
Napisała pierwszą w Polsce pracę inżynierską na temat stosowania kinesiotapingu u koni. W 2016 roku ukończyła studium zoofizjoterapii psów i kotów. Ciągle podnosi swoje umiejętności uczestnicząc w wielu wykładach oraz szkoleniach na terenie całej Europy.
Więcej o inż. Justynie Kalbarczyk znajduje się na jej oficjalnej stronie: www.oricheval.pl
lek. wet. Karolina Radwańska to weterynarz z długoletnim stażem, specjalista chorób koni. W swojej pracy skupia się na diagnostyce i leczeniu schorzeń ortopedycznych układu mięśniowo-szkieletowego koni, medycynie sportowej oraz medycynie regeneracyjnej. Swoją wiedzę w zakresie ortopedii koni rozwija uczestnicząc w wielu kursach, konferencjach i szkoleniach z zakresu diagnostyki obrazowej narządu ruchu konia oraz pracując i konsultując przypadki ze specjalistami z Wielkiej Brytanii.
Jest absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, członkiem International Academy of Veterinary Chiropractic IAVC. W roku 2016 zdobyła tytuł Specjalisty Chorób Koni, kończąc studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując przez 5 lat w klinikach dla koni w Wielkiej Brytanii oraz podczas licznych staży w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pracując m.in. dla Bourton Vale Equine Clinic zdobyła bogate doświadczenie terenowe, lecząc konie sportowe, wyścigowe, rekreacyjne oraz kuce.
Ukończyła także rozpoznawalny na całym świecie 6‑miesięczny kurs chiropraktyki zwierząt International Academy of Veterinary Chiropractic w Niemczech, co pozwoliło jej spojrzeć na schorzenia ortopedyczne koni z szerszej perspektywy i zgłębić wiedzę z zakresu biomechaniki ruchu konia.
Więcej o lek. wet. Karolinie Radwańskiej znajduje się na jej oficjalnej stronie:
lek. wet. Monika Olejniczak to lekarz weterynarii z zamiłowaniem zawodowym do medycyny sportowej, stomatologii, biomechaniki koni oraz żywienia. Będąc przede wszystkim właścicielem koni i jeźdźcem, propaguje naukowe podejście do treningu koni. Wykorzystuje wiedzę zdobytą jako lekarz weterynarii w pracy z końmi i jeźdźcami. Specjalizuje się w stomatologii – diagnostyce i leczeniu schorzeń związanych z biomechaniką żucia, stanem uzębienia oraz ich przełożeniem na pracę oraz rehabilitację koni. Podjęła także współpracę z ogrodem zoologicznym w Poznaniu, poszerzając swoje doświadczenie kliniczne o medycynę, stomatologię i żywienie zwierząt egzotycznych.
Uczestniczyła w wielu szkoleniach poświęconych zarówno medycynie koni (w zakresie ortopedii, stomatologii, interny, medycyny regeneracyjnej i wielu innych), jak i samemu jeździectwu, m.in. z dr Sue Dyson, prof. Jean-Marie Denoix, dr Virgine Coudry, prof. Renate Weller, Janem Bemelmansem czy Elaine Butler. Wiedzę stomatologiczną miała okazję zdobywać od dr Chris Pearce czy dr Gerhard Steenkamp, a żywieniowo współpracować z lekarzami-żywieniowcami z Wielkiej Brytanii. Aktualnie jest w trakcie europejskiego kursu specjalizacyjnego diagnostyki patologii układu ruchu z prof. Denoix (CEICELP).
Poza weterynarią rozwija się w treningu koni i par ujeżdżeniowych od postaw do poziomu C/CC, treningach ujeżdżenia skokowego i szeroko pojętej pracy z ziemi. Stara się łączyć w treningu doświadczenie praktyczne z wiedzą weterynaryjną (a więc biomechaniką, fizjologią treningu, neuromechanizmami uczenia się) i dietetyczną dla tworzenia kompleksowych programów treningowych zaplanowanych pod konkretnego konia.
Więcej o lek. wet. Monice Olejniczak znajduje się na jej oficjalnej stronie:
Dr hab. Marcin Komosa, prof. PBŚ to naukowiec i wykładowca Politechniki Bydgoskiej im. Śniadeckich na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt oraz przewodniczący Rady Programowej Zoofizjoterapii tej
uczelni. Specjalista w dziedzinie anatomii zwierząt. Prowadzi badania w zakresie
biometrii i anatomii funkcjonalnej koni oraz schorzeń struktur aparatu ruchowego. Prowadzi także
szkolenia dla jeźdźców i trenerów, łączące wiedzę anatomiczną ze sportem jeździeckim. Ideą tej
działalności jest pomoc parom jeździec-koń na różnym stopniu zaawansowania, zwłaszcza
dopasowanie treningu zgodnie z zasadami i indywidualnymi możliwościami biomechanicznymi
danego wierzchowca.
Efektem tych zainteresowań jest wiele artykułów, opublikowanych w prestiżowych polskich i
zagranicznych czasopismach naukowych o profilu hodowlanym, biologicznym oraz weterynaryjnym.
Jest autorem książki „Anatomia funkcjonalna konia sportowego – spotkanie nauki z praktyką”. Już od
najmłodszych lat pracował jako ujeżdżacz, szkoląc młode konie, a podczas kariery sportowej
startował w konkurencji skoków przez przeszkody oraz WKKW.
Lek. Wet. Anna Jasińska-Kaźmierczak to czynnie pracująca w zawodzie weterynarz, specjalizująca się w akupunkturze i rehabilitacji koni. Od 2015 roku pomaga zwierzęcym pacjentom, prowadząc swoją praktykę Acuvet Akupunktura i rehabilitacja koni.
W 2012 roku ukończyła studia na kierunku Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie oraz otrzymała prawo do wykonywania zawodu. W latach 2010 – 2015 uczestniczyła w licznych kursach z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji koni. Ukończyła dwuletni kurs Akupunktury Weterynaryjnej pod patronatem International Veterinary Acupuncture Society w Hoeliaart w Belgii. W latach 2021-2022 ukończyła dwustopniowe szkolenie z zakresu Manipulacji Powięzi wg STECCO.
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wcześniej działająca jako terenowy lekarz weterynarii, teraz zgłębia i stale poszerza wiedzę w dziedzinie nowych rozwiązań w medycynie weterynaryjnej, zwłaszcza w dziedzinie fizjoterapii zwierząt. Specjalizuje się w zastosowaniu sprzętów fizykalnych, żadna nowość na rynku nie może umknąć jej uwadze.
mgr Monika Gawlińska
Wiceprezes i współzałożyciel Polskiego Związku Siodlarskiego. Certyfikowany specjalista w dopasowywaniu siodeł. Absolwentka wszystkich etapów kursów siodlarskich egzaminowanych przez komisję brytyjską z The Society of Master Saddlers.
Współzałożyciel i Prezes Jeździeckiego Klubu Sportowego Umiastów. Z jeździectwem związana od ponad 30 lat, w latach 2004-2012 w zarządzie Ogniska TKKF Hubert w Warszawie, współzałożyciel i w latach 2012-2018 prowadząca Klub Jeździecki Łańsk.
W latach 2016 – 2019 była członkiem komisji rewizyjnej Warmińsko – Mazurskiego Związku Jeździeckiego.
Od 2004 instruktor rekreacji ze specjalnością jazda konna, od 2011 Instruktor Szkolenia Podstawowego PZJ, od 2023 Instruktor Sportu PZJ.
Magister gospodarki turystycznej.
Od wielu lat trenuje jeźdźców na różnym poziomie zaawansowania. Jej pasją jest praca z młodymi końmi i trening skokowy.
Wieloletnie doświadczenie, obserwacja jeźdźców i koni spowodowała chęć rozwoju wiedzy w zakresie dopasowania siodeł. Prawidłowa równowaga siodła oraz jego dopasowanie, ma ogromny wpływ na jakość ruchu konia i jego dobrostan. Dla jeźdźca jest kluczowym elementem w uzyskaniu prawidłowego dosiadu i precyzji oddziaływania pomocy a tym samym osiąganiem harmonii w jeździe.